02Čec2015
 

Protože si myslím, že mé oblíbené moduly byste si možná rádi poslechli i vy, rozhodl jsem se shromáždit svých padesát nejoblíbenějších čtyřkanálových hudeb v tomto formátu. Záhy jsem ale zjistil, že toto číslo je nedostačující a tak jsem ho rozšířil na kulatých 128. I tak se tam ale nevešlo všechno a pár modulů mi zbylo navíc. Článek jsem měl rozepsaný asi měsíc, myslel jsem si totiž, že ho stihnu publikovat do druhého dne, ale bohužel nastaly komplikace a protože jsem chtěl mít všechny moduly kompletní i s původními názvy a autory, podstoupil jsem zdlouhavé hledání, náhodné stahování a zkoušení i pátrání ve svých starých zálohách na CD. Je jasné, že každý má trochu jiný vkus a souborů MOD existují tisíce. Pořadí neurčují osobní preference, jen způsob řazení souborů na vašem počítači. Pokud nejde vyloženě o nějaké hudební nebo melodické trháky, tak se jedná o věc, kterou mám prostě rád a nezáleží mi na tom, jestli není všeobecně oblíbená.

Na otázku co je to MOD odpoví celkem sofistikovaně Wikipedie. Jak se moduly vytváří podrobně popisuje vynikající série tutoriálů na YouTube. Hudební editor ProTracker existuje i pro moderní platformy (Linux zatím ne včetně Linuxu) a je totožný s originálem na Amize vzhledem i ovládáním. Pro pouhý poslech modulů vám ale bohatě postačí nějaký přehrávač multimediálních souborů, jako třeba VLC, WinAmp, AIMP, atd.

Třináctimegabajtový archiv mých 128 oblíbených modulů si stáhněte tady a užívejte léta s hudbou.

 Publikoval v 12:57

  9 reakcí na “NEJLEPŠÍ MODY”

 1. Skvele, vecer stiahnem a a zaradim do playlistu, dik!

 2. dobry napad
  vidim tam aj nejake moje oblubene aj take co mi podla nazvu nic nehovoria, vyskusam

  • Sehnat správný název byl u některých opruz. Některé jsem měl ve starých zálohách ještě z dob DOSu uložené ve tvaru názvu 8+3, přičemž název byl nicneříkající a v názvech samplů nebylo typicky o autorovi nebo názvu hudby ani ň. Tak jsem pátral na amp.dascene.net, jenže tam nejdou stahovat celé archivy, ale jen moduly po jednom. Nepomohly ani dotazy na fórech, až mi pak nepřímo pomohl -rez-, který má stránku chiptune.com a tam se dají stáhnout archivy hudeb podle autora. Jindy jsem pak třeba věděl jen název dema, z kterého hudba, je, ale název jsem musel najít podle autora hudeb uvedeného v kreditech tak, že jsem stáhnul všechno od něj a pak zkoušel, až jsem ji formou pokus-omyl našel. Některé hudby, třeba Audiomonster – The Song, která je z dema Pee Wee od Complex a kde jak jsem zjistil je zkrácená verze, jsou nezkrácené a v takové podobě jsem je slyšel poprvé. Modul Iso – Big Time Sensuality zas obsahuje sampl, který je ve stejnojmenné verzi dema, která koluje internetem, osekaný. Hudba Jay-Step od Hoffmana je z dema Mo’saik, ale až potom, co jsem našel modul jsem zjistil, že v demu hraje vylepšená (a zkrácená) verze převedená do MP3. Našel jsem taky dost hudeb, které jsem chtěl do sezbnamu zařadit a myslel jsem si, že jde o MODy, ale nakonec byly v jiném formátu (třeba MED, Future Composer, atd.) a tak jsem je tam nedal.

   • zneje to ako riadna detektivka :)
    viem si to celkom predstavit, robil som nieco podobne ale so zbierkou mp3 od znameho – ziadne tagy, nicnehovoriace nazvy (napr 00001.mp3). kopa dobrej hudby co ma zaujala ale doteraz to nemam uplne roztriedene a uz ani neviem ako pokracovat. hladal som podla textov (ak boli), cez shazam, cez musicbrainz…

 3. Tak už jsem to sosnul a valím to přes membrány až k sousedům…..je to bonba !!! Díky moc Alane !!!

 4. Bonba! Díky moc. MODy jsem naposledy intenzivně poslouchal před deseti lety na cestách, když jsem měl PowerBook 190, který nic jiného neutáhl a od té doby jen sem tam něco. Tohle mi ale chvíli vydrží.

 Leave a Reply

(required)

(required)

50 − 46 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.