29Led2019
 

Kniha Micro Kids od Garyho Plowmana vyšla loni těsně před Vánoci na Amazonu. Je to druhá publikace autora, první byla kniha ZX Spectrum Games Code Club s listingy her v Basicu pro ZX Spectrum, které si čtenář má přepsat ručně do počítače. Už tím chtěl Plowman navodit jakousi retro atmosféru a přiblížit datlování programů z časopisů dnešní generaci, i když nevím, kdo z dnešních teenagerů by na toto byl zvědavý. Hry neobsahují žádné zvláštní basicovské triky, někdy se zdá, jakoby je psalo dítě, např. soudě podle nepříliš povedeného zarovnávání textů na obrazovce nebo úrovně grafiky UDG.

Kniha Micro Kids je uváděná jako výlet do báječných 80. let minulého století, kdy ve zkratce hlavní hrdina Billy Twist dostává na Vánoce 1983 svůj první počítač, ZX Spectrum, prožívá dobrodružství hraním a prozkoumáváním nových her, vše je nové a skvělé. Už z prvních stránek je jasné, že knihu psal Brit a zachycuje tamní počítačový boom 80. let z pohledu malého kluka. Dalo by se říct, že se jedná o dětskou knížku, ale v rámci příběhu uvádí i konkrétní technické detaily, spíše by se dala zařadit mezi ony pestrobarevné průvodce retro hrami, které už známe. Jen zde je všechno zabalené jen do textu s max. několika screenshoty z her, o kterých je právě řeč a do příběhu, trvajícího od Vánoc 1983 do Nového roku 1985. V něm Billy dostává počítač, řeší první problémy s jeho zapojením, kupuje si herní časopisy a hry, shání peníze kde se dá. Několik jeho přátel také získává počítač, a aby to bylo spravedlivé, tak někteří z nich i jiné platformy jako C64 nebo Atari 800XL. Společně pak o letních prázdninách zakládají ve staré zahradní boudě počítačový klub a pořádají herní turnaje, shánějí peníze na dovybavení počítačů joysticky, atd. Pro Brita, pamatujícího tuto dobu jistě pěkné a nostalgické čtení, i když musím říct, že mezi řádky je silně cítit autorův záměr být co nejvíc nostalgický a kdo je jeho cílovkou.

Na knize je vidět, že lidé na Západě tehdy žili úplně jinak, než my. Z knihy je cítit velký závan komerčního životního stylu, což je jistě z pohledu autora i publika, kterým je kniha určená přirozené. Na mě ale zapůsobila tak, že vyrůstat tehdy na Západě nebo u nás byl setsakramentský rozdíl, protože já mám minimálně ohledně shánění her, rozšíření počítačů mezi lidmi a programování zcela jiné vzpomínky. Často je v knize zmiňováno, co kolik stojí, pořád tam kdosi na něco „shání prachy“ a přitom slintavě krouží po městě s plnými krámky počítačů a počítačových her na každém rohu. Pro našince něco nepředstavitelného, že by šel jen tak do města a koupil si počítač.

Knihu hodnotím průměrně, protože pro našince přináší jen informativní charakter doby za Železnou oponou, nikoli sondu do našich vlastních počítačových vzpomínek. Za 10,50 USD za paperback nebo 7,50 USD za elektronickou verzi asi nedostanete úplně dechberoucí čtivo, do kterého by se měl čtenář jak se říká zažrat, nicméně čtení to není špatné. Pro doplnění – kniha je samozřejmě v Angličtině.

 Publikoval v 13:14

 Leave a Reply

(required)

(required)

2 + 2 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.