ATARIÁDA 2019, SPECCY 2010, AKCE

Komentáře: 2

Včera jsem se vrátila z Atariády a zanechalo to ve mě kromě dobrých pocitů ze setkání s dobrými lidmi i několik špatných pocitů, skoro až nemoci hodných. Akce byla opět ve slavonínské Sokolovně. Co se od loňska změnilo bylo to, že přibylo jisté zařízení, které se dalo hodnotit jako klimatizace. Bohužel přes víkend byla venku nezvyklá zima a uvnitř haly nebylo o moc tepleji. Organizátoři by měli napříště víc dbát o zdraví účastníků a lobovat u majitele za ohřev vzduchu, protože tohle bylo na hranici snesitelnosti a nestačila mi ani kožešinová bunda a deka. Na noc se to malinko zlepšilo, možná proto, že bylo topení zřejmě zapnuté, možná to bylo jen tím, že v hale bylo víc lidí. Účast byla podle mých nformací nižší, což se podepsalo na tom, že nájemné bylo nutné doplácet ze zdrojů Atariklubu. Nemůžu říct, že by prostory byly úplně hrozné, ale když se Atariáda konala ve škole na druhé straně Olomouce, bylo to tisíckrát lepší. Opravdu jsem teď byla zmrzlá, nevyspalá a do toho všeho mě mírně demotivovala účast ataristů v mojí obrázkové soutěži, kde se sešlo všeho všudy 7 soutěžících. Za což jim děkuji, nicméně příprava mi trvala několik hodin souvislého času a proto byl výsledný efekt nedostatečný. Proto jsem se rozhodla, že toto již na Atari akcích díky malé odezvě dělat nehodlám. Co si ještě také rozmyslím bude účast na dalším ročníku, neboť tento prostor mi prostě nesedne a v kombinaci s komplikacemi jako zima, sprcha bez dveří (bez soukromí), zápach z kuchyně a celkové nevyspání si myslím, že bych mohla strávit svůj čas v pohodlí domova lépe. Koneckonců, nějaká webkamera byla online, takže bych mohla akci i pokoutně sledovat. Když to shrnu, letošní Atariáda měla pro mě přes všechny hezké chvíle s přáteli a kamarády příliš mnoho negativ. Čímž nechci tvrdit, že byla špatná nebo špatně zorganizovaná. Naopak všechy běžné benefity jako káva, možnost zakoupení nápojů nebo bazar přítomny byly.

O čem jsem se nezmínila, byly pokusy o upgrade nejnovějšího firmwaru pro Speccy 2010. Doma se mi to nedařilo a tak jsem se rozhodla věnovat tomu čas na Atariádě. Po ruce byli odborníci jako Logout a Noby a tak tam bylo víc hlav, které víc věděly. První potíž nastala, když mi Speccy 2010 samo z ničeho nic přestalo bootovat do módů divMMC a MB02+. Nevím, jak je to možné, ale najednou po každém bootu vypisoval terminál hlášku, že nemohl najít příslušný soubor s ROM. Dlouho jsem pátrala, čím by to mohlo být. Kvůli tomu se mi úspěšně podařilo přehrát booter (stejnou verzí), naprogramovat FPGA pomocí kabelu a následně nahrát nejnovější FW 1.2.3, který mi před tím z nějakého důvodu nešel. Speccy 2010 ale stále nemohlo najít potřebné ROMky. Nejdřív jsem myslela, že je to tím, že uvnitř nemám záložní baterii, tak jsem zavolala Logoutovi, který byl zrovna vyzvedávat Pokeho na nádraží, zdali by mi ji mohli ve městě koupit. Mezitím se mi nabídl i Krupkaj s použitou beterií, ale posléze jsem zjistila, že baterií to není. Už jsem na to chtěla rezignovat, když tu Logout, který se mezitím s Pokem a s Nobym vrátil zjistil, že existuje help file, kde je uvedeno, že klávesou Alt+F9 se dostanu do nastavení souborových cest pro ROMky. Asi je dobré číst helpy, jenže mě to v tu chvíli vůbec nenapadlo, o této funkci jsem nevěděla. Stačilo zvolit příslušné soubory .bin s ROM v adresáři /roms a najednou vše začalo fungovat. Hurá, říkala jsem si a zkoušela pustit vítězné demo z Foreveru 70908, které se starším FW nemělo korektní časování. Demo šlo, ale zato když jsem připojila svůj mini reproduktorek Sony, zvuk byl nějaký divný. Místo čistého AY se ozývaly skřeky a šumy. Na sluchátkách to samé. Pátrala jsem, čím to je, někdo poznamenal, že by mohla odejít elektronika kolem audio obvodu. Ale nic. Pak si Noby všimnul, že v hlavním menu (F9) je volba pro audio. Tak jsem zkusila přepnout nastavení z TDA1543 na TDA1543A a ono to začalo hrát správně! Divné, říkala jsem si, protože jsem věděla, že před tím tam bylo nastavené TDA1543 a hrálo to normálně. Každopádně teď mám Speccy 2010 kompletní. Změny rozhraní v novém FW se mi líbí, ale mrzí mě, že byl vyhozený tučný font (ten jsem měla ráda), ale chápu, že při hustotě znaků by to byl zřejmě problém. Pro menu bych klidně byla pro zachovat jeho podobu původní se znaky v matici 8×8px a možnost přepínání fontu.

Nadcházející akce budou kromě Revisionu, který je tento týden a kde mě budete moci sledovat v online streamu, už v klidnějším časovém rozmezí. Nejbližší počítačová akce se naskýtá až v červnu v Českých Budějovicích (PLatariáda). Potom o měsíc na to dvoutýdenní dovolená v podobě ZX Šumavy a dál se neví. Napadla mě bláznivá myšlenka, že bych se mohla jet podívat do Švédska na Datastorm. Je to primárně Amiga akce s příměsí C64, ale produkcím pro jiné platformy se nebrání. Jednak je to na začátku srpna, kdy není dosud žádná bližší akce hlášená, jednak jsem ve Švédsku nikdy nebyla a Datastorm je vyhlášený snad nejkvalitnějšími demy na Amigu, i když posledně tuto kvalitu značně narušovaly produkce pro C64. Někdo poznamenal, že C64ka tam Amigu převálcovala. Ohlášení jsou např. jeden z tvůrců Amigy RJ Mical a spousta scenerů jako třeba DJ Hoffman. Za podívání by mi to stálo, ani bych tam nemusela být na celou akci. Bohužel kvůli svým fobiím nerada cestuji sama, a tak kdyby někdo chtěl jet se mnou, budu ráda! Vstupenka vyjde asi na našich 1000kč, cestovat tam jde letadlem, ale i vlakem, i když vlakem by to trvalo nějakých 16 hodin s mnoha přestupy. Ubytování bych preferovala v hotelu, dokonce tam nabízejí nějakou slevu pro účastníky párty. Možná bych to protáhla na víc dní a vzala to i s nějakou prohlídkou města atd. Ještě nevím, ale docela mě to láká. Myslím, že by to nemuselo být drahé dá se to brát jako takový letní mini dovolenkový výlet. Přidal by se někdo? Zatím je to jen takový nápad, když vidím ty jejich webové stránky.

Edit: Nakonec se ukázalo, že by tam stejně nikdo se mnou nejel, takže asi nic.

No a pak tu máme tuzemský Kaplicon, který byl loni opět v Kaplici, byl fajn a zase tam pojedu. Asi se Speccy 2010. Mohl by být opět na začátku nebo v polovině září, kdy je ještě relativně teplo.

A to jsou všechny moje plány.

Autor
Kategorie Počítače, Reporty

Komentáře

  1. Jak to tak ctu, Mel jsem na Atariade RPi s kamerkou, ale byla vyhradne jako zdroj pro timelapse video. Ale vnutknula si mi napad na pristi rok. Mohl bych nasnimane obrazky kopirovat na web a mit tak akci aspon trosku online.

  2. #1: Dobrý nápad. Jenom, aby díky takovému luxusnímu servisu neubylo návštěvníků ;)

Možnost komentovat článek skončila.