RETRO PC

Komentáře: 1

Nikdy jsem si něchtěla připustit, že by se věci jako běžná PC, která se běžně po pěti letech sešrotovávají jako vysloužilá, pomalá a nemoderní, měla někdy zařazovat do pomyslené kolonky retro. To slovo je samo o sobě dost širokým pojmem, nicméně už poměrně dlouho se sběru těchto vykopávek věnuje jistá skupina lidí. To mě pochopitelně vůbec nezajímalo, protože pro mě jsou písíčka šrot a nemám k nim žádný citový vztah. Nevyrůstala jsem na nich (jasně, jak se to vezme), staly se součástí mého života tak nějak z donucení a když se objevily cenově dostupné Macy, ráda jsem se jich zbavila, tehdy ještě za peníze. Tady bych pro případné rýpavé komentáře řekla, že teď je situace už dávno zcela jiná a moderní PC beru jako pracovní nástroj a už je mi docela jedno, na jakém OS to běží.

Jak jistě obecenstvo tuší, mou zálibou je demoscéna a ta se na platformě PC rozjela so nedozírných dálav. Když jsem kdysi prodala svou první Amigu 500 s harddiskem, abych měla peníze na předraženou 386DX/40, brečela jsem, že to není jako Amiga a všechno je tam takové z uživatelského pohledu kostrbaté. Ale ve škole jsme měli nově zařízenou třídu s PC, byly tam nějaké hry a tak nějak jsem cítila, že v PC je budoucnost a A500 a 1MB RAM a 120MB HDD byl (tehdy) už fakt docela omezený počítač. PC s dobrou zvukovou kartou zvládalo víckanálové mody, Amiga v Hippoplayeru jen softwarově přepočítávané zašumělé pseudo stereo. PC umělo ve VGA módu 256 barev najedou, A500 ne. VGA monitor měl poněkud ostřejší obraz, než moje přenosná televize. To byly moje naivní argumenty. Samozřejmě, že co dokáže absence grafického hardwaru jsem pocítila záhy. DOS se z Workbenchem nedal srovávat, Windows 3.11 mě absolutně nenadchly a vlastně nebyl důvod je používat. Chtěla jsem PC, tak jsem ho měla a dost to bolelo. Urputně jsem na něj sháněla dema. K Internetu se ještě u nás nedalo dostat a tak těch pár dem, co běžely na 386 byla spása. Přišly i pokusy se Scream Trackerem, ale zase nebyly samply. Tak nastala klasická vykrádačka jiných S3M. Asi za rok dva jsem si z prvních vydělaných peněz koupila Amigu 1200 s turbokartou Blizzard 1230/III, protože PC bylo prostě jen PC. Ošklivé, upípané a nudné. Přišel upgrade na 486DX2 s GUSem (karty Gravis Ultrasound byly jednen čas dominantou pro ozvučení DOSových dem a nejedno demo ani jinou kartu nepodporovalo) a potom skokově na Cyrix 6x86. Tam už celkem běhaly devadesát osmičky es éčka a taky PC demoscéna tehdy stála na křižovatce, zda se vydat cestou Windows nebo zůstat u DOSu bez 3D akcelerace. Tak se postupně Windowsy staly pro dema standardem a po roce 2000 (THIS MOTHERBOARD IS Y2K COMPATIBLE), někdy s příchodem XPček se DOSová dema přestala objevovat úplně. Už to nebyly ty klasické Amigácké scrollery, otáčející se kostky apod. Všechno bylo 3D, s demy plných nepopsatelně složitých 3D scén a neidentifikovatelných objektů a ve většině případů celkem nudné techno hudby se roztrhl plytel a už to bylo celkem složité sledovat tím způsobem, aby člověk neztratil přehled, pokud se zajímal i o osmibity a Amigu. A btw. dema na Amize se s novými akcelerátory CPU začala vydávat podobnou cestou, jako na PC, což mě celkem zklamalo. A tak mě tou dobou PC dema přestala bavit.


Je to pár dní, co se na pouetu objevilo vlákno, kde někdo nahrává stará PC dema ve vysoké kvalitě přímo z několika PC, poskládaných z dobových komponent. Mě to přišlo, jako dobrý nápad, protože tato dema jdou zaznamenat poměrně složitě a je celkem fajn ohlédnout se do období kolem roku 2000 na to, co mě kdysi přestalo bavit a zjistit, že některé kousky jsou poměrně pěkné, v mém případě mají hodnotu především hudebně. Jasně, že je to přehlídka 3D pseudo objektů otáčejících se v libovolných úhlech, ale i tak je to dobrý počin. Dlouho jsem přemýšlela, jak si třeba pustit svou oblíbenou hru z roku 2000, která vyžaduje Windows 98 a grafickou kartu GeForce MX. To v DOSboxu nejde, ani ve VirtualBoxu taková konfigurace nejde nastavit, aby se hra rozjela. Natož pak dema pro tyto okenní parodie. Tak či tak, link na pouetí vlákno házím sem a link na dotyčného trubkový kanäl zase semka.

Autor
Kategorie Demoscéna, Počítače

Komentáře

  1. S PC jsem na tom úplně stejně. V práci jsem dělal správce IT a tehdy PC běžela pod DOSem a říkal jsem si, že se na tom nedá dělat. Každý program vyžadoval jinou konfiguraci paměti. Každý program pod DOSsem vyžadoval svůj tiskový driver. Grafická nádstavba Windows 3.1 byly k smíchu. Já si doma užíval Amigu 1240 s Workbenchem a nechápal jsem, jak se něco tak nepoužitelného jako PC mohlo stát standardem. Postupně jsem vyházel všechny PC od XT po 486 a zůstali jen Pentia s PCI sběrnicí. A pak přišly Windows 2000 a to byly první Windows, se kterými se dalo normálně pracovat. PC beru jen jako pracovní nástroj, citový vztah jako k ZX Spectru nebo Amize k němu nikdy mít nebudu.

Komentář

Vložte komentář. Pole označená * jsou povinná. Před odesláním komentáře si musíte prohlédnout jeho náhled.