MOJE PROMĚNA #3


Komentáře 0

V tomto pokračování bych chtěla mluvit o tzv. dysforii (angl. dysphoria). Jedná se o stav, který má trans člověk tehdy, když se necítí být vnímaný buďto sebou samým nebo okolím ve svém správném rodu, nebo chcete-li genderu, nebo ho trápí nějaký příznak svého biologického pohlaví ať už fyzický, nebo psychický. Jedná se o stavy, kdy jste např. pár dní před epilací a musíte si kvůli tomu nechat narůst vousy a chodit s tím třeba do práce mezi lidi, protože to prostě jinak nejde. Sice to většinou okolí nevnímá, ale vnitřně je to ubíjející pocit. Nebo třeba když jste v čekárně plné lidí a máte pocit, že nevypadáte dostatečně žensky (u MtF) nebo mužsky (u FtM). Máte pocit, že na vás lidi civí a máte z toho sklíčený pocit, že je něco špatně, i když třeba vůbec není. Dalším příkladem může být dysforie z částí těla, které tam jaksi mít nechcete. U trans mužů třeba poprsí, u žen penis. Dysforie jsou četné a mají mnoho podob.

Měla jsem období, kdy jsem si z toho, jak mě vnímá cizí anonymní okolí dělala trochu srandu. Lidé nevěděli, jak mě mají oslovovat. Můj zevnějšek nebyl ani mužský ani dost ženský. V podstatě kamkoliv přijdu mezi lidi, nějaký pocit dysforie se občas ještě dostaví. Proto je důležité, aby okolí vnímalo trans*lidi pozitivně, nenaznačovalo jim žádným způsobem, že poznali, že jsou trans a byli maximálně schovívaví. Věřte mi, když mi někdo dá najevo, že chápe moji situaci, ale udělá to mile a s přijetím, tak se v takovém prostředí začnu cítit mnohem lépe. Vyzkoušeno. Pocit, že jsem v daném prostředí přijata dysforii utlumuje až odstraňuje.

No a pak jsou tu ty vntřní dysforie, kdy mám pocit, že vypadám hodně blbě na to, abych tak vylezla ven z domu. Většinou se to dá obelstít nějakou přípravou, korekturou zevnějšku, vhodným oblečením, atd. Nebo dysforie při koupání z prvků mého biologického pohlaví, atd. S tím souvisí i např. koupání na veřejnosti. Dnes už to mám z části vymyšlené, ale donedávna jsem velmi tápala, jak to udělat. Pokud se na ZX dovolené zadaří, tak to vyzkouším, tak mi držte palce.

Autor
Kategorie Ze života, Tranzice

Komentáře

Tento článek zatím nemá komentáře.

Komentář

Vložte komentář. Pole označená * jsou povinná. Před odesláním komentáře si musíte prohlédnout jeho náhled.