ホームページ

 • RANDOM LOG ZE ZX ŠUMAVY 2019

  ZX Šumava je za námi a i tentokrát vznikl krátký písemný záznam náhodně vyřčených vět náhodnými lidmi během náhodného večera. Snad se bude někomu hodit.

  Vydáno [ Komentáře: 2 ]

 • MOJE PROMĚNA #3

  V tomto pokračování bych chtěla mluvit o tzv. dysforii (angl. dysphoria). Jedná se o stav, který má trans člověk tehdy, když se necítí být vnímaný buďto sebou samým nebo okolím ve svém správném rodu, nebo chcete-li genderu, nebo ho trápí nějaký příznak svého biologického pohlaví ať už fyzický, nebo psychický.

  Vydáno

 • PARIBORO 1.1

  Někdy kolem Revisionu mě napadlo, že by se do hry Pariboro, kterou v roce 2012 pro ZX Spectrum (hip!) vydal ZeroTeam hodila nějaká jiná hudba. Původní ellvisova hudba ve hře je pěkná, ale protože je Pariboro těžká logická návykovka, jedna hudba se po nějaké době prostě ohraje.

  Vydáno

 • RETRO PC

  Nikdy jsem si něchtěla připustit, že by se věci jako běžná PC, která se běžně po pěti letech sešrotovávají jako vysloužilá, pomalá a nemoderní, měla někdy zařazovat do pomyslené kolonky retro.

  Vydáno [ Komentáře: 1 ]

 • MOJE PROMĚNA #2

  Ještě jednou děkuji za pozitivní zprávy a přání. Z citovaného odstavce bych se pozastavila nad tím, že to nebylo a nebude lehké. To je bohužel velká pravda a tranzice není jen tak něco. Pro mě to bylo úplně to nejtěžší životní rozhodnutí.

  Vydáno

 • FANDAL RULEZ

  Kdysi dávno jsem si přála udělat hru. Bylo to v době, kdy jsem měla Spectrum s kazeťákem a černobílou televizí. Hodnoty barev jsem znala nazpaměť podle odstínů. Řádila jsem v Basicu, ale nikdy to na žádnou velkou věc nebylo.

  Vydáno [ Komentáře: 1 ]

 • NOVÁ DEBORDELIZACE

  Jelikož tu mám těsno a mám tady dost věcí, které dávno nepoužívám, dávám je k odprodeji.

  Vydáno [ Komentáře: 7 ]

 • MOJE PROMĚNA #1

  Tímto článkem bych ráda otevřela osobnější tématiku, které jsem se na tomto blogu dosud sveřepě vyhýbala, a to tématem, o kterém se u nás obecně moc nemluví, nicméně i mezi mými stávajícími známými z oblasti retro počítačů to není až tak obvyklá věc. Nejprve citace z Fandalova blogu.

  Vydáno [ Komentáře: 4 ]

 • ATARIÁDA 2019, SPECCY 2010, AKCE

  Včera jsem se vrátila z Atariády a zanechalo to ve mě kromě dobrých pocitů ze setkání s dobrými lidmi i několik špatných pocitů, skoro až nemoci hodných. Akce byla opět ve slavonínské Sokolovně. Co se od loňska změnilo bylo to, že přibylo jisté zařízení, které se dalo hodnotit jako klimatizace. Bohužel přes víkend byla venku nezvyklá zima a uvnitř haly nebylo o moc tepleji.

  Vydáno [ Komentáře: 2 ]

 • SID VS ARMSID COMPARISON FW 2.80 (03/2019)

  Vydáno

 • CESTA DO PEKINGU

  Nebojte, nepojedeme do Číny. I když by to bylo zajímavě exotické i exoticky zajímavé. Dnes chci hovořit o hře, kterou se ve volných chvílích bavím už od předvánočního času, kdy jsem ležela s něco-jako-angínou v posteli a byla to nesnesitelná nuda. Ale to už jsem vlastnila ZX Vegu, a tak jsem si na postel vytáhla LCD televizi s Vegou a pařba mohla začít.

  Vydáno

 • BANDERSNATCH

  Pozor spoiler. Pokud se zajímáte o retropočítače, asi jste kolem Vánoc zaznamenali nový film od Netflixu, který navazuje na jeho sérii záhad Black Mirror. Bandersnatch ale ve formátu celovečerního filmu a to ještě interaktivního. Možná si pamatujete na náš starý Kinoautomat nebo kuchaře Sváťu Kuřátka. Tehdy se při rozhodování blikalo žárovkami a měřilo zatížení rozvodné sítě v elektrárně, dnes sedíte u počítače a tok příběhu si naklikáte.

  Vydáno

 • JHCON 2018 SAMÁ CHVÁLA

  Původně jsem to ani psát nechtěla, protože reportáž z JHConu 2018 bude v některém z budoucích akitekků, ale stejně musím napsat pochvalné ódy na letošní ročník, protože to byl dle mého soudu jeden z nejlepších JHConů, na které jezdím od roku 2007. Předchozí ročníky byly nepochybně lepší, protože byly beze mě. Takže, co bylo tak skvělé? Asi to vysypu jen tak jak mě to zrovna napadne, takže pardón za Chaos.

  Vydáno

 • NAVŽDY BEDROOM CODER

  Když se tak zamyslím nad tím, jaké bylo moje první setkání s počítačem a jak to u nás tehdy mezi šťastnými majiteli počítačů fungovalo, musím říct, že z počátečního nadšení při sledování nejrůznějších filmů a videí a knih o počítačové scéně ze začátku osmdesátých let, se kterými se v posledních letech zejména v Anglii roztrhl pytel, se zformoval názor, že bylo vlastně dobré vyrůstat za železnou oponou a nežít v té někdy až extrémně konzumní společnosti.

  Vydáno

 • NA X 2018

  Na největší demopárty zaměřenou výhradně na Commodore 64 jsem se přihlásila už na jaře. V posledních dnech se mi na ní ale stále více přestávalo chtít jet. Jednak proto, že už je zima a taky proto, že se poslední dobou necítím ve společnosti určitých lidí dobře. Oni za to ale nemůžou a také je třeba zmínit, že jsem byla připravená tuto skutečnost překousnout. Nicméně jsem se na výlet do Holandska nakonec vydala.

  Vydáno

 • Older-clanek Newer-clanek

  Autor